fbpx

HMRC zaleca firmom jak najszybszą migrację do nowego systemu informatycznego służącego do składania deklaracji celnych. Nowy system CDS (Customs Declaration System) zastąpi dotychczas używany system CHIEF (Customs Handling of Import and Export Freight), który jest systemem używanym w UK przez prawie 30 lat. Sprawdź czy Twoja firma jest gotowa na tą zmianę, sprawdź i dostosuj się do nowych przepisów.

Kiedy nastąpi przejście na nowy system?

Za niecały rok, czyli 31 marca 2023 system CHIEF oraz NES przestaną otrzymywać deklaracje eksportowe. Już za kilka miesięcy, bo 30 września 2022 nie będzie można już go używać do zgłoszeń importowych.

System CDS jest rozwijany od czasu, gdy Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem UE w 2016 r. i działa wspólnie z CHIEF od 2018 r.

CHIEF zostaje wycofany ponieważ posiada ograniczenia w przetwarzaniu tylko 60 milionów deklaracji celnych rocznie. To prawie pięciokrotnie mniej niż 270 milionów dodatkowych deklaracji celnych rocznie, które HMRC przewiduje od firm brytyjskich w przypadku importu towarów z UE po Brexicie.

 

Co zrobić aby się przygotować?

Aby utrzymać przepływ towarów HMRC prosi o przejście na nowy system już dziś. Według HMRC “CDS zapewni zdolność do rozwoju zgodnie z ambitnymi planami handlowymi rządu oraz posiadania najbardziej wydajnego systemu celnego na świecie do 2025 r.”

 

Jeśli sam składasz deklaracje do HMRC, musisz upewnić się, że twoje oprogramowanie do deklaracji celnych współpracuje z CDS. Jeśli nie masz pewności, co to oznacza, skontaktuj się ze swoim dostawcą oprogramowania. Natomiast jeśli korzystasz z usług pośrednika do wypełniania deklaracji celnych, dowiedz się, jakich dodatkowych informacji może od Ciebie potrzebować, aby uzupełnić deklaracje.


Ponadto sprawdź czy posiadasz 3 poniższe:

  1. Numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy (EORI)
  2. Twój unikalny numer referencyjny podatnika (UTR)
  3. dane konta Government Gateway; zarejestruj się w CDS i autoryzuj dostawcę oprogramowania.

 

Co jeszcze się zmienia?

  1. Zmiany w taryfie handlowej (Trade Tariff) – CDS wymaga obszerniejszego zbioru danych niż CHIEF. Chociaż istnieje spójność między kilkoma kluczowymi listami kodów, istnieją również takie, które się różnią, np. kody portów. Ponadto zostanie wprowadzony szereg nowych list kodów CDS.

  2. Kody krajów – Podobnie jak w przypadku CHIEF, od 1 stycznia 2022 r. kod kraju „UE” nie jest już opcją dla kraju wysyłki/kraju pochodzenia i należy użyć właściwego kodu kraju, np. FR dla Francji.

  3. Przetwarzanie płatności – Sposób przetwarzania płatności za deklarację zmieni się również w przypadku CDS i będziesz musiał wprowadzić zmiany w swoich obecnych metodach płatności w niektórych przypadkach.

Brexit wprowadził sporo nowych zmian w handlu międzynarodowym, niektóre z nich znacząco mogą wpłynąć na przepływ towarów pomiędzy UK a EU. Nie czekaj do ostatniej chwili i już dziś przejdź na nowy system CDS – nasi eksperci pomogą Ci przejść przez ten proces bez problemów, a Ty będziesz mógł zająć się prowadzeniem swojego biznesu

Call Now Button